• Rastlinkáreň
  • Kontaktujte nás
    0908 934 680
    Po - Pia: 9:00 - 15:00
  • Môj profil
  • 3 ks
    za 98.36 €
 Akciový tovar

Asimína trojlaločná - Banán severu

Asimína trojlaločná - Banán severu
Banán severu (nazývaný i Paw - paw) pochádzajúci zo Severnej Ameriky bol príjemnou obmenou v jedálničku Indiánov. Paw - paw s banánom vlastne nemá nič spoločného, podobná je iba konzistencia ovocia. Plody sú veľmi chutné a porovnateľné s najkvalitnejším tropickým ovocím.
ID produktu
1000107
29.99 €Cena
vypredané
Rastlinku je možné dodať až v nasledujúcej sezóne a teda od apríla 2022

Pawpaw je výnimočný ovocný strom, ktorý poteší každého milovníka tropického ovocia, ktorý nemá možnosť pestovať rastliny v skleníku alebo vykurovanom interiéri. Táto v mrazuvzdorná dekoratívna rastlina nielenže zaujme na prvý pohľad svojimi veľkými sviežo zelenými listami ale na jeseň vás prekvapí neobvyklými, pomerne veľkými plodmi podlhovastého tvaru, združenými do súplodí v tvare hviezdice, ktoré dozrievajú od augusta až do septembra. Plody vzdialene pripomínajú tvarom hrubé banány, preto sa niekedy pawpaw nazýva aj banán severu. Šupka plodov je spočiatku zelená, neskôr sa vyfarbuje do žlta až žlto hneda, podobne ako žltá až žltooranžová dužina s veľkými čiernohnedými semenami ktoré sa pred konzumáciou dajú ľahko odstrániť lyžičkou. Plody sú naozaj chuťovo jedinečné, ťažko porovnateľné s ovocím mierneho pásma. Azda najlepšie sa ich chuť dá opísať ako chuť broskyňovo banánového pudingu, ktorý pripomína dužina aj svojou konzistenciou. Pawpaw je najchutnejšie čerstvé, ale vo obmedzenom množstve sa spracúva aj na pyré, kompóty, kandizuje sa prípadne sa z neho pripravuje šťava. Plody sú bohaté na mastné kyseliny, proteíny a množstvo vitamínov, ktoré sú doplnené špecifickými zlúčeninami využívanými v ľudovej medicíne. Pawpaw pochádza z východnej časti Severnej Ameriky, kde rastie od lesov Apalačského pohoria až po južnú Kanadu. Je to najväčšie pôvodné ovocie severoamerického kontinentu oddávna vyhľadávané a zberané spolu s pekanovými orechmi pôvodnými kmeňmi Indiánov.

Návod na pestovanie: Jedná sa o rastlinu ktorú pomerne úspešne môžeme pestovať aj v našich podmienkach. Pochádza z vlhších miernych oblastí severnej Ameriky. Pre rastliny je najvhodnejšie mierne studené zimy, teplé až horúce leto a približne 80cm ročný úhrn dažďových zrážok. V zime znesú staršie rastliny mráz až do -25°C, mladšie rastlinky však musíme samozrejme pred mrazom chrániť. Mladé rastlinky neznášajú priamy slnečný úpal, preto ich pestujeme v tieni. Starším rastlinám už priame slnko nevadí. Pre úspešné pestovanie musí mať paw-paw minimálne 160 bezmrazích dní. Pre pestovanie je najvhodnejší hlboký, výživný, priepustný, dobre zavlažovaný substrát, najlepšie s mierne kyslým pH 5.5-7.0, ale znesie aj mierne vápenaté zeme. Nevhodné sú zasolené a ťažké zamokrené pôdy. V prvých dvoch rokoch pestovania je nutné mladé stromčeky chrániť pred priamym slnkom a pravidelne zalievať, v zime chrániť pred mrazom. P

 Špecifikácia
Stanovisko:slnečné, polotieň
Kvitnutie:apríl až máj
Výška:500
Odolnosť:- 25°C
Veľkosť pri dodaní:min. 20 cm
 
Táto stránka používa súbory cookies, ktoré nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies. Viac informácií nájdete tu.