• Rastlinkáreň
 • Kontaktujte nás
  0908 934 680
  Po - Pia: 9:00 - 15:00
 • Môj profil
 • 3 ks
  za 98.36 €
 Filter
 • Štítok
 • Cena
  0,-
    
  0,-

Sukulenty – výnimočné rastlinky, ktoré spestria váš interiér alebo záhradnú skalku

Sukulenty sú rastliny, ktoré sú známe tým, že dokážu prežiť aj dlhé obdobia sucha. Prežiť dokážu aj vo vysokých horúčavách a pri dlhodobom či priamom dopade slnečných lúčov na ich povrch. Zvládnu tiež kolísajúce teploty. Dalo by sa preto povedať, že sú rastlinami, ktoré prežijú v rôznych podmienkach, pričom nevyžadujú náročnú starostlivosť.

Sukulenty majú už napohľad dužinaté listy. Pri ich stlačení z nich často krát vystrekne tekutina. Aj keď sukulenty dokážu prežiť v suchých podmienkach, ich vzhľad pôsobí väčšinou dužinato a sviežo. Je to vďaka listom, ktoré zhromažďujú vodu. Sukulenty pracujú podobne ako pijak, vodu dokážu rýchlo z prostredia či zo zeme absorbovať a následne si ju v listoch uchovať na dlhšie obdobie.

Prečo pestovať sukulenty?

Sukulenty je možné pestovať v interiéroch aj v exteriéroch. Existujú stovky druhov sukulentov. Radia sa medzi ne napríklad aj obľúbené kaktusy či púštne ruže. Výber sukulentov je preto vhodné prispôsobiť podmienkach, v ktorých budete rastlinky pestovať. O sukulentoch  je známe, že prežijú v rôznych podmienkam. Avšak, niektoré podmienky im vyhovujú viac a iné zas menej. Aby sa im dlhodobo darilo, je vhodné pre ne nájsť ideálne podmienky.

Každá sukulentná rastlina má schopnosť udržiavať v zdužnatených častiach vodu spolu s dôležitými živinami. Zásoby z listov sukulenty vyživujú aj pri dlhotrvajúcich obdobiach sucha. Takéto obdobie v prírode môže trvať niekoľko dní, týždňov, mesiacov a dokonca aj rokov. Pre sukulenty pestované v domácnostiach je však odporúčané ich jemne zalievať v pravidelných intervaloch podľa konkrétneho typu sukulentu.

Čo by ste mali o sukulentoch vedieť?

Pomenovanie sukulenty pochádza z latinského slova „succus“, čo v preklade znamená šťava. Odzrkadľuje to teda ich schopnosť udržiavať vodu a živiny v listoch. Najznámejšími spomedzi sukulentov sú azda kaktusy, ktoré prekvapivo tvoria zhruba až tretinu sukulentov a na svete je ich niekoľko tisíc druhov.

Keďže sukulenty nemajú radi vlhkú pôdu, je vhodné ich pestovať v črepníkoch alebo v kvetináčoch so suchšou pôdou alebo pôdou so skalkami, štrkom či kôrou stromov. Dariť sa im bude aj na záhradnej skalke. Sukulenty z nášho e-shopu vám zašleme priamo na adresu. Stačí zadať objednávku a rastliny vám doručíme poštou, DPD alebo kuriérom. V našej ponuke neprehliadnite ani ďalšie jedinečné rastliny, ako napríklad kvetytrvalky, bylinky či izbové kvety, ktoré sa ku sukulentom skvele hodia. V našej ponuke nájdete aj stromyihličnaté stromy, listnaté stromy aj kríky. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.

 
Táto stránka používa súbory cookies, ktoré nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s používaním súborov cookies. Viac informácií nájdete tu.